Strukturovaný životopis
STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS
Strukturovaný životopis

Tipy, jak vytvořit životopis, který zaujme

Obsahové i formální nedostatky životopisu mohou žadatele o práci diskvalifikovat, jak se jim vyhnout?

Dobře sepsaný životopis představuje první a mnohdy klíčový krok k úspěchu při hledání zaměstnání. Zaměstnavatelé při vybírání nejvhodnějšího zaměstnance pročítají záplavu životopisů a ne každému se mohou věnovat s potřebnou pečlivostí. Je proto potřeba, aby právě váš životopis zaměstnavatele nebo personalistu zaujal. Zde je několik tipů, jak na to.

Zkuste na svém životopisu zapracovat a pozornost věnujete i designové úpravě, aby vypadal profesionálně.

Své pracovní zkušenosti uvádějte v bodech nebo krátkých větách. Dlouhá souvětí a souvislé texty mohou odrazovat od čtení a životopis se stává rozvláčným, nepřehledným a nezajímavým.

Uvádějte důležité podrobnosti o náplni práce. Například v životopisu při žádosti o práci účetní popis "administrativní činnost, vedení účetnictví", personalistovi příliš informací neposkytne, vhodnější je formulovat své schopnosti následovně: "nastavení administrativních procesů, kompletní vedení účetnictví celé firmy, finanční analýza".

Vyvarujte se v životopisu jakéhokoli negativního hodnocení svých předchozích zaměstnavatelů, projektů nebo absolvovaných kurzů. Nevhodné je užívání slov s negativním nebo konfliktním nádechem typu odmítám, nechci, vyžaduji.

Pokud odpovídáte na inzerát, pozorně si přečtěte, koho zaměstnavatel hledá. Nezalekněte se toho, že nesplňujete všechny požadavky na 100 %. Inzeráty totiž popisují ideální profil uchazeče. Firmy obvykle časem z nároků slevují. Svůj životopis i přesto přizpůsobte požadavkům. Pokud firma klade u dané pozice zásadní důraz na organizační schopnosti, popište konkrétně, jak jste tyto schopnosti ve svých předchozích zaměstnáních využívali.

Při tvorbě životopisu vždy začínejte praxí a současné zaměstnání uveďte jako první. Chronologicky tedy začínejte od současnosti a při psaní životopisu postupujte do minulosti. Nebojte se zmínit úspěchy, kterých jste dosáhli a prodat svoje schopnosti a zkušenosti. Pokud vás zaměstnavatel nezná, jedinou možností, jak si o vás udělat obrázek, je životopis a průvodní dopis, kterým se představíte.

Zdroj: 5 tipů, jak vytvořit moderní životopis, který zaujme.

Životopis navigace

Jak znějí tipy na vytvoření životopisu, který zaujme.


Strukturovaný životopis. Tyto stránky používají cookies, jak jsou využívána vaše data.