Jaké věci by profesní životopis neměl obsahovat a jak se jim vyhnout. Ne každý má brilantní životopis naplněn excelentními pracovními zkušenostmi, přesto nemusí vypadat amatérsky.
Pracovní zkušenosti, jež nesouvisí s pozicí, o kterou se ucházíte. Vynechte zkušenosti, které se nijak nevážou k dané pozici. Pokud ale žádné takové zkušenosti nemáte, pokuste se najít spojitost mezi tím, co jste dělali a tím, co byste dělat chtěli. Popište tyto zkušenosti tak, aby měly relevanci pro pozici, kterou chcete zastávat.
Krátká doba v pracovní pozici. Když odejdete z práce po několika týdnech či měsících z důvodu, že u dané společnosti nevidíte svoji budoucnost nebo jakkoliv vám nevyhovuje, neuvádějte tyto zkušenosti v životopisu. Zaměstnavatelé mají tendenci pohlížet na lidi, kteří vydrží na jednom místě příliš krátkou dobu, jako na fluktuanty. V případě, že ale máte více takových krátkodobých zkušeností, jež se vážou k pozici, o kterou se ucházíte a jsou to například projekty, na nichž jste pracoval/a pouze kratší dobu, vyčleňte pro tyto zkušenosti v životopisu zvláštní sekci, již nazvete např. Krátkodobé projekty. Takto bude zřejmé, že tyto projekty objektivně trvaly krátkou dobu a nejedná se o trvalé pracovní poměry, které jste ukončili příliš brzy.
Uvádění všech odpovědností, které jste na různých pozicích měli. Soustřeďte se pouze na nejvýznamnější odpovědnosti, jež se vážou k pozici, o kterou se ucházíte. Životopis v žádném případě není místo, kde byste měli uvádět všechny podrobnosti o vašich předchozích úkolech. Uvádějte to nejvýznamnější, co vám nejvíce pomůže získat žádanou pozici.
Doporučení. Bezesporu potřebujete seznam lidí, kteří vás doporučí. V životopisu však tento seznam neuvádějte a rovněž neuvádějte, že jej poskytnete na vyžádání. Je samozřejmostí, že reference předložíte, pokud si je potencionální zaměstnavatel vyžádá.
Důvody, proč jste z poslední práce odešli. I když některé dotazníky vyžadují tyto informace, nechejte si je až na pohovor. Vysvětlování důvodů ukončení pracovních poměrů v životopisu rozhodně není na místě. Vysvětlení si nechejte až na osobní setkání, při kterém dostanete dostatek prostoru.
Zájmy. Skutečnost, že vaše zájmy o vás v očích budoucího zaměstnavatele vytvoří ucelenější obrázek, je nepopiratelná. Nicméně, specifické koníčky vám rovněž mohou uškodit. Pokud se vaše hobby přímo nevážou k budoucí pozici, vynechejte je.
Další články:
Tipy, jak vytvořit životopis, který zaujme a osloví personalistu.
Strukturovaný životopis vzor ke stažení přehledně a výstižně.
Jak nahrát videoživotopis a pro které profese je vhodný.
Stáže pomáhají absolventům získat nové zkušenosti.
Chyby, které by profesní životopis neměl obsahovat.